Tato stránka představuje soupis všech ustanovení týkajících se garanta studijního programu, resp. jejich konkrétní citace ze zákona o vysokých školách, nařízení vlády o standardech pro akreditace, metodik NAÚ a jednotlivých předpisů univerzity.

Obsah:


 

Podmínky pro jmenování garanta studijního programu

 

Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách

Garantem může být pouze akademický pracovník, který splňuje podmínky stanovené standardy pro akreditaci studijního programu pro řádný výkon činností podle odstavce 7. Garantem magisterského studijního programu a doktorského studijního programu může být pouze docent, profesor nebo mimořádný profesor podle § 70 odst. 2 věty první, který je akademickým pracovníkem dané vysoké školy. (§ 44 odst. 6)

 

Nařízení vlády č. 274/2016 Sb., o standardech pro akreditace ve vysokém školství

Je zajištěna garance studijního programu akademickým pracovníkem splňujícím podmínky stanovené v § 44 odst. 6 zákona o vysokých školách, s dostatečnou odbornou kvalifikací v daném studijním programu nebo ve studijním programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření. Garant je akademickým pracovníkem příslušné vysoké školy. (Hlava I, část D, III. Odst. 2)

Akademický pracovník může být na vysokých školách:

a) garantem nejvýše jednoho studijního programu,

b) garantem nejvýše jednoho bakalářského studijního programu a jednoho magisterského studijního programu téhož, blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření,

c) garantem nejvýše jednoho magisterského studijního programu a jednoho doktorského studijního programu téhož, blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření, nebo

d) garantem v oblasti umění nejvýše jednoho bakalářského studijního programu, jednoho magisterského studijního programu a jednoho doktorského studijního programu téhož, blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření, uskutečňovaných v českém jazyce a v případě studijního programu téhož obsahového zaměření v českém a cizím jazyce. (Hlava II, část A, odst. 1)

Garant akademicky zaměřeného bakalářského studijního programu má odbornou kvalifikaci vztahující se k danému bakalářskému studijnímu programu nebo studijnímu programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření a v posledních pěti letech vykonával vědeckou nebo uměleckou činnost, jež odpovídá oblasti nebo oblastem vzdělávání, v rámci které nebo v rámci kterých má být bakalářský studijní program uskutečňován. (Hlava II, část C, odst. 1)

Garant profesně zaměřeného bakalářského studijního programu má odbornou kvalifikaci vztahující se k danému bakalářskému studijnímu programu nebo ke studijnímu programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření a v posledních pěti letech vykonával tvůrčí činnost, jež odpovídá oblasti nebo oblastem vzdělávání, v rámci které nebo v rámci kterých má být bakalářský studijní program uskutečňován, anebo během této doby působil ve věcně odpovídající odborné praxi. (Hlava II, část D, odst. 1)

Garantem magisterského studijního programu je akademický pracovník, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem v oboru, který odpovídá dané oblasti nebo oblastem vzdělávání v rámci které nebo v rámci kterých má být daný magisterský studijní program uskutečňován, a který v daném oboru v posledních pěti letech vykonával vědeckou nebo uměleckou činnost. (Hlava II, část E, II., odst. 1)

Garantem doktorského studijního programu je akademický pracovník, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem v oboru, který odpovídá danému studijním programu nebo programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření, a který v daném oboru v posledních pěti letech vykonával vědeckou nebo uměleckou činnost. (Hlava II, část H, II., odst. 1)

 

Metodická pomůcka NAÚ pro posuzování žádostí o akreditaci studijních programů

Garant studijního programu může garantovat:

  • nejvýše jeden bakalářský studijní program a jeden magisterský studijní program téhož, blízkého nebo příbuzného obsahové zaměření,
  • nejvýše jeden magisterský studijní program a jeden doktorský studijní program téhož, blízkého nebo příbuzného obsahové zaměření,
  • v oblasti umění nejvýše jeden bakalářský, jeden magisterský a jeden doktorský studijní program téhož, blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření. (Standard 5.4)

Garant může garantovat spolu se studijním programem/programy v českém jazyce také studijní program/programy téhož obsahového zaměření uskutečňované v cizím jazyce/jazycích. (Standard 5.4)

Za nesplnění této podmínky se nepovažuje případ, kdy vysoká škola žádá o akreditaci daného studijního programu a navrhovaný garant daného studijního programu je ke dni podání žádosti též garantem jiného studijního programu na téže vysoké škole, přičemž

a) výkon funkce garanta jiného studijního programu bude ukončen bezodkladně po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení akreditace daného studijního programu; tento závazek vysoké školy i garanta bude uveden v žádosti o akreditaci daného studijního programu nebo

b) do tohoto jiného studijního programu již vysoká škola nebude po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení akreditace daného studijního programu přijímat další uchazeče; tyto závazky vysoké školy budou uvedeny v žádosti o akreditaci daného studijního programu anebo

c) tento jiný studijní program je akreditován podle přechodných ustanovení uvedených v čl. II bodu 3 zákona č. 137/2016 Sb., ve znění zákona č.168/2018 Sb.

Zejména v případě, že studijní program absolvovaného doktorského studia garanta (nebo obor získané vědecké nebo vědecko-pedagogické hodnosti) není jednoznačně navázán na oblast vzdělávání, v rámci které má být studijní program uskutečňován, garant musí mít za posledních 5 let vědeckou nebo uměleckou činnost související se studijním programem a odpovídající nárokům na absolvování doktorského studijního programu. (Část 5.2b)

Garant musí mít odpovídající vědeckou nebo uměleckou činnost za posledních 5 let, jež odpovídá oblasti nebo oblastem vzdělávání, v rámci které nebo v rámci kterých má být bakalářský studijní program uskutečňován. Podle povahy jednotlivých oblastí vzdělávání se jedná zejména o publikace v impaktovaných časopisech, recenzovaných odborných časopisech, monografie, zvané plenární přednášky na zahraničních konferencích, v uměleckých studijních programech odpovídající umělecká díla či umělecké výkony. (Část 5.2b)

Garantem studijního programu může být pouze akademický pracovník dané vysoké školy, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem anebo má vědeckou hodnost „kandidáta věd“ (ve zkratce „CSc.“) nebo „doktora věd“ („DrSc.“) nebo vzdělání získané absolvováním doktorského studijního programu (typicky „Ph.D.“). Za odpovídající odbornou kvalifikaci lze považovat pouze získané doktorské vzdělání ve studijním programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření ke studijnímu programu, který má garantovat, případně získání vědecké hodnosti kandidáta věd v takovém oboru, nebo jmenování docentem či profesorem v takovém oboru. Zejména v případě, že studijní program absolvovaného doktorského studia garanta (nebo obor získané vědecké nebo vědecko-pedagogické hodnosti) není jednoznačně navázán na oblast vzdělávání, v rámci které má být studijní program uskutečňován, garant musí mít za posledních 5 let tvůrčí činnost související se studijním programem a odpovídající nárokům na absolvování doktorského studijního programu. Odpovídající odborná kvalifikace se dále prokazuje předchozím pedagogickým působením na vysokých školách včetně vedení závěrečných kvalifikačních prací. (Standard 5.2bp)

Garant musí mít odpovídající tvůrčí činnost za posledních 5 let, jež odpovídá oblasti nebo oblastem vzdělávání, v rámci které nebo v rámci kterých má být bakalářský studijní program uskutečňován. Podle povahy jednotlivých oblastí vzdělávání se jedná zejména o publikace v impaktovaných časopisech, recenzovaných odborných časopisech, monografie, přednášky na konferencích apod., v uměleckých studijních programech odpovídající umělecká díla. Tvůrčí činnost lze nahradit působením ve věcně odpovídající odborné praxi v posledních 5 letech. Posuzuje se odborné zaměření působení v praxi a erudice odborníků z praxe daná mimo jiné charakterem pracovních pozic, které zastávali v rámci svého působení v praxi. (Standard 5.2bp)

Garantem studijního programu může být pouze akademický pracovník dané vysoké školy, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem v oboru, který odpovídá dané oblasti nebo oblastem vzdělávání, v rámci které nebo v rámci kterých má být daný magisterský studijní program uskutečňován, nebo který byl zařazen jako mimořádný profesor v souladu s § 70 odst. 2 zákona o vysokých školách. (Standard 5.2m)

Garant musí mít v oboru svého habilitačního nebo jmenovacího řízení odpovídající vědeckou nebo uměleckou činnost za posledních 5 let. Zejména v případě, že obor habilitačního nebo jmenovacího řízení není jednoznačně navázán na oblast vzdělávání, v rámci které má být studijní program uskutečňován, garant musí mít za posledních 5 let vědeckou nebo uměleckou činnost odpovídající nárokům na habilitační řízení v oboru souvisejícím se studijním programem, který má zajišťovat. Podle povahy jednotlivých oblastí vzdělávání a profilu studijního programu se jedná zejména o publikace v impaktovaných časopisech, recenzovaných odborných časopisech, monografie, zvané plenární přednášky na konferencích, v uměleckých studijních programech odpovídající umělecká díla. V případě posuzování garanta studijního programu, který byl zařazen jako mimořádný profesor, se postupuje obdobně. (Standard 5.2m)

Garantem studijního programu může být pouze akademický pracovník dané vysoké školy, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem v oboru, který odpovídá danému studijnímu programu nebo studijnímu programu blízkého nebo příbuzného obsahového zaměření, nebo který byl zařazen jako mimořádný profesor v souladu s § 70 odst. 2 zákona o vysokých školách. Zejména v případě, že obor habilitačního nebo jmenovacího řízení není jednoznačně navázán na oblast vzdělávání, v rámci které má být studijní program uskutečňován, garant musí mít za posledních 5 let vědeckou nebo uměleckou činnost odpovídající nárokům na habilitační řízení v oboru souvisejícím se studijním programem, který má zajišťovat. Garant musí mít v oboru svého habilitačního nebo jmenovacího řízení odpovídající vědeckou nebo uměleckou činnost za posledních 5 let. Podle povahy jednotlivých oblastí vzdělávání se jedná zejména o publikace v impaktovaných časopisech, recenzovaných odborných časopisech, monografie, zvané plenární přednášky na zahraničních konferencích, v uměleckých studijních programech odpovídající umělecká díla. V případě posuzování garanta studijního programu, který byl zařazen jako mimořádný profesor, se postupuje obdobně. (Standard 5.2d)

Pro všechny typy a profily studijních programů platí, že garant kombinovaného studijního programu musí splnit každý z uváděných požadavků alespoň v jedné z oblastí vzdělávání, do nichž náleží studijní program. (Standard 5.2d)

Dále pro všechny typy a profily studijních programů platí, že garant studijního programu musí mít zkušenosti s vedením kvalifikačních prací v daném typu studijního programu, jaký má garantovat. (Standard 5.2d)

 

Statut Mendelovy univerzity v Brně

Pro každý studijní program je jmenován garant studijního programu podle § 44 odst. 6 zákona. Garanta studijního programu jmenuje a odvolává děkan příslušné fakulty. V případě, že studijní program není uskutečňován fakultou, jmenuje a odvolává garanta rektor. (Čl. 30 odst. 3)


Činnost garanta studijního programu

 

Zákon č 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů

Garant studijního programu zejména koordinuje obsahovou přípravu studijního programu, dohlíží na kvalitu jeho uskutečňování, vyhodnocuje studijní program a rozvíjí jej. (§ 44 odst. 7)

 

Statut Mendelovy univerzity v Brně

Garant studijního programu je pověřen koordinací obsahové přípravy studijního programu, dohledem nad kvalitou jeho uskutečňování, vyhodnocováním a rozvojem studijního programu. (Čl. 30 odst. 4)

 

v souvislosti s přípravou žádosti o akreditaci SP

Statut Mendelovy univerzity v Brně

Garant studijního programu připravuje záměr studijního programu a koordinuje přípravu žádosti o akreditaci studijního programu, její rozšíření nebo prodloužení doby její platnosti (dále jen „žádost o akreditaci“), která obsahuje náležitosti stanovené v § 78 až 81d zákona a odpovídá standardům stanoveným v nařízení vlády o standardech pro akreditace ve vysokém školství. (Čl. 30 odst. 5)

 

Akreditační řád Mendelovy univerzity v Brně

Po projednání námětu nového studijního programu v kolegiu děkana pověří děkan navrženého garanta studijního programu (dále jen „navržený garant“) přípravou návrhu studijního programu. (Čl. 6 odst. 3)

Navržený garant zpracuje návrh studijního programu podle čl. 2 odst. 2 písm. b). (Čl. 6 odst. 4)

V případě, že vědecká rada fakulty zjistí v předloženém návrhu studijního programu nedostatky, vrátí návrh studijního programu s požadavky na úpravu či doplnění. Navržený garant zapracuje připomínky a upravený návrh studijního programu předloží prostřednictvím děkana znovu vědecké radě fakulty. (Čl. 6 odst. 8)

Po schválení návrhu studijního programu vědeckou radou fakulty zpracuje navržený garant žádost o udělení oprávnění uskutečňovat studijní program. (Čl. 6 odst. 9)

Kompletní žádost o udělení oprávnění uskutečňovat studijní program předá navržený garant prostřednictvím děkana rektorovi, který ji předloží radě. (Čl. 6 odst. 11)

V případě, že rada zjistí v předložené žádosti nedostatky, vrátí žádost s požadavky na úpravu či doplnění. Navržený garant zapracuje připomínky a takto upravenou žádost předloží prostřednictvím děkana rektorovi, který ji předloží radě. (Čl. 6 odst. 13)

Na základě udělení oprávnění uskutečňovat studijní program jmenuje děkan navrženého garanta, uvedeného ve schválené žádosti, garantem studijního programu. (Čl. 6 odst. 21)

Během uskutečňování studijního programu v rámci institucionální akreditace může jeho garant iniciovat podání žádosti o rozšíření oprávnění uskutečňovat studijní program. O rozšíření oprávnění je možné požádat v souladu s metodickými materiály akreditačního úřadu. (Čl. 9 odst. 1)

Během uskutečňování studijního programu v rámci institucionální akreditace může jeho garant iniciovat podání žádosti o prodloužení doby platnosti oprávnění uskutečňovat studijní program. (Čl. 11 odst. 4)

Navržený garant zpracuje návrh studijního programu podle čl. 2 odst. 3 písm. b). (Čl. 11 odst. 8)

Po schválení návrhu studijního programu vědeckou radou fakulty zpracuje navržený garant žádost o akreditaci studijního programu na formulářích, zveřejněných akreditačním úřadem. (Čl. 11 odst. 9)

Kompletní žádost o akreditaci studijního programu předá navržený garant prostřednictvím děkana rektorovi, který ji předloží radě. (Čl. 11 odst. 11)

V případě, že rada zjistí v předložené žádosti nedostatky, vrátí žádost s požadavky na její úpravu či doplnění. Navržený garant zapracuje připomínky a takto upravenou žádost předá prostřednictvím děkana rektorovi, který ji předloží radě. (Čl. 11 odst. 13)

V případě, že rada žádost o akreditaci studijního programu neschválí, může navržený garant iniciovat předložení nové žádosti, přičemž postupuje podle odst. 2 až 11. (Čl. 11 odst. 15)

Na základě rozhodnutí o udělení akreditace jmenuje děkan navrženého garanta uvedeného ve schválené žádosti garantem studijního programu. (Čl. 11 odst. 17)

V případě uvedeném v odstavci 1 předloží garant spolu se žádostí o akreditaci také dohodu o vzájemné spolupráci při uskutečňování studijního programu. (Čl. 13 odst. 5)

 

v souvislostí s realizací SP

Studijní a zkušební řád Mendelovy univerzity v Brně

Vedoucí ústavu ve spolupráci s garantem studijního programu vybere garanta předmětu, kterým je akademický pracovník. (Čl. 13 odst. 2, Čl. 33 odst. 2)

Garant předmětu odpovídá za rozvoj obsahové náplně a odborné úrovně předmětu v koordinaci s garantem studijního programu, dále za formy a metody výuky a za koordinaci osob podílejících se na výuce jím garantovaného předmětu. (Čl. 13 odst. 4, Čl. 33 odst. 4)

Zadání závěrečné práce, které schválil příslušný vedoucí ústavu, posuzuje garant studijního programu společně s programovou komisí. V případě, že zadání závěrečné práce není v souladu s profilem absolventa podle akreditačního spisu, zamítne garant zadání závěrečné práce v UIS a vrátí ho s odůvodněním vedoucímu závěrečné práce k přepracování; následně se opakuje postup podle věty třetí tohoto odstavce. Pokud zadání závěrečné práce splňuje podmínky podle věty čtvrté tohoto odstavce, garant zadání závěrečné práce s konečnou platností schválí. (Čl. 21 odst. 4)

Předsedou oborové rady je garant příslušného studijního programu. Předsedu a další členy oborové rady se souhlasem příslušné vědecké rady jmenuje a odvolává děkan nejdéle na dobu platnosti akreditace příslušného doktorského studijního programu. (Čl. 41 odst. 3)

 

Metodický pokyn rektora 12/2023 o činnosti programových komisí

Předsedou programové komise je garant studijního programu, který je zároveň členem komise. (Čl. 3 odst. 2)

Členy programové komise jmenuje a odvolává děkan fakulty, na které programové komise působí, v případě vysokoškolského ústavu rektor. Návrh členů komise předkládá děkanovi, v případě vysokoškolského ústavu rektorovi, garant studijního programu. (Čl. 2 odst. 1)

Důvodem pro odvolání člena programové komise může být zejména:

       a) změna garanta studijního programu;

       b) ukončení nebo změna pracovního poměru člena programové komise na univerzitě;

       c) ukončení nebo přerušení studia zástupce studentů;

       d) dlouhodobá neúčast člena programové komise v činnosti programové komise;

       e) vlastní žádost člena programové komise. (Čl. 2 odst. 3 písm. a))

Roční hodnotící zprávu zpracovává garant studijního programu a předkládá ji programové komisi k projednání. (Čl. 5 odst. 3)

Roční hodnotící zprávu s datem projednání programovou komisí předkládá garant studijního programu děkanovi fakulty, na které programová komise působí, v případě vysokoškolského ústavu rektorovi. (Čl. 5 odst. 4)


Výše pracovního úvazku garanta

 

Nařízení vlády č. 274/2016 Sb., o standardech pro akreditace ve vysokém školství

Garant studijního programu působí na vysoké škole jako akademický pracovník na základě pracovního nebo služebního poměru nebo poměrů s celkovou týdenní pracovní dobou odpovídající stanovené týdenní pracovní době podle § 79 zákoníku práce. V případě, že jde o studijní program uskutečňovaný na součásti vysoké školy, platí též, že garant studijního programu působí na této součásti jako akademický pracovník na základě pracovního nebo služebního poměru podle věty první s týdenní pracovní dobou odpovídající alespoň polovině stanovené týdenní pracovní doby podle § 79 zákoníku práce. (Hlava II, část A, odst. 2)

Případné další pracovní nebo služební poměry garanta studijního programu, na základě kterých působí jako akademický pracovník na téže nebo jiných vysokých školách nebo na zahraniční vysoké škole nebo tuzemské právnické osobě podle § 93a zákona o vysokých školách, nezakládají povinnost výkonu práce nebo přítomnosti na pracovišti v celkovém rozsahu přesahujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby podle § 79 zákoníku práce. (Nařízení vlády. Hlava II, část A, odst. 3)Garantem bakalářského studijního programu je akademický pracovník, který byl jmenován profesorem nebo jmenován docentem anebo má vědeckou hodnost „kandidáta věd“ (ve zkratce „CSc.“) nebo vzdělání získané absolvováním doktorského studijního programu (dále jen „vědecká hodnost“). (Hlava II, část B, II., odst. 1)

 

Metodická pomůcka NAÚ pro posuzování žádostí o akreditaci studijních programů

Výši pracovních úvazků garanta na vysokých školách lze dohledat v Registru docentů a profesorů, který eviduje akademické pracovníky s hodností docent nebo profesor. Garant studijního programu musí být akademickým pracovníkem vysoké školy, která o akreditaci studijního programu žádá, s plným pracovním úvazkem, tj. 40 hodin/týdně na této vysoké škole. V případě, že studijní program má být uskutečňován na součásti vysoké školy, garant musí působit na této součásti jako akademický pracovník alespoň na poloviční pracovní úvazek, tj. 20 hodin/týdně v rámci celkového pracovního úvazku na vysoké škole. Další pracovní nebo služební poměry garanta na činnost akademického pracovníka na téže nebo jiných vysokých školách, a to včetně působení na zahraničních vysokých školách a u poskytovatelů zahraničního vysokoškolského vzdělání na území ČR, nesmí v souhrnu přesáhnout výši polovičního pracovního úvazku, tj. 20 hodin/týdně. (Standard 5.3)

Případné další pracovní nebo služební poměry akademického pracovníka sjednané na dobu nejvýše jednoho roku s rozsahem týdenní pracovní doby nepřesahující 0,2 násobek plného pracovního úvazku, tj. 8 hodin/týdně, se při posuzování požadavků na délku týdenní pracovní doby akademického pracovníka nezohledňují. (Standard 5.3)

V případě studijních programů zdravotnického zaměření se požadavky na délku týdenní pracovní doby akademických pracovníků považují za splněné i tehdy, jestliže lze těmito požadavky stanovenou délku pracovní doby dosáhnout tím, že se k délce týdenní pracovní doby akademického pracovníka na vysoké škole přičte týdenní pracovní doba této osoby daná jejím pracovním poměrem k fakultní nemocnici nebo k jinému zdravotnickému zařízení, se kterým má vysoká škola uzavřenu smlouvu o spolupráci při zajištění klinické a praktické výuky nebo výzkumné a vývojové činnosti. Úvazky na vysoké škole, která o akreditaci studijního programu žádá, a na smluvním zdravotnickém zařízení se tak pro účely posuzování personálního zabezpečení studijního programu sčítají. (Standard 5.3)


Ukončení činnosti garanta studijního programu

Děje se skrze změnu SP. Viz https://akreditace.mendelu.cz/podstatne-zmeny-sp


 

Požadavky na garanty studijních programů jsou upraveny a specifikovány v několika předpisech. Jedná se především o:

 (pro citaci konkrétního předpisu klikněte na odkaz)

 odkaz zakon

 odkaz narizeni

 odkaz metodika

 odkaz statut

 odkaz stuijni a zkusebni rad

 MP rekt odkaz

 odkaz akreditacni rad